Why Are Cinnamon Sticks so Expensive?

Is there a stick as beloved as the cinnamon stick? The walking stick, yes, or maybe a stick that a dog likes. But is there a stick as widely used in food preparation? Maybe some sort of skewer, sure, or a stick for stirring. But is there a stick that tastes as much like cinnamon when you put it in a simmering pot of wine, or when you throw it in with hot toddy ingredients and then tell your friends to just add the whiskey themselves, however much they want, you don’t like it anyway, and you just bought it for this party? No. That’s just the cinnamon stick’s thing.

Get ready to pay more for it than you expected.

If you’ve ever purchased cinnamon sticks, I imagine you’re nodding your head in agreement or at least agreeing in your mind without any outward motion, which is your choice. They are too expensive. A quick survey of three grocery stores near my apartment offered these prices for McCormick ground cinnamon and McCormick cinnamon sticks: $3.49 for ground cinnamon (2.37 oz) and $7.49 for cinnamon sticks (.75 oz). Outrageous. A survey of the fancy grocery store near my apartment offered these prices for Simply Organic ground cinnamon and Simply Organic cinnamon sticks: $7.99 for ground cinnamon (2.45 oz) and $6.99 for cinnamon sticks (1.13 oz). Outrageous. As you can see, the cost per ounce of the cinnamon stick compared with the cost per ounce of the ground cinnamon is: outrageous.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s